Drukuj stronę

Austria - Kraina Alpejska

Austria - Kraina Alpejska
Austria

Republika Austrii (Österreich, Republik Österreich) należy do najbardziej rozwiniętych ekonomicznie krajów w UE. Wskaźnik 41.822 $ PKB per capita daje jej 5 miejsce w Unii Europejskiej, wyprzedzając takie państwa jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja.

Największym partnerem handlowym Austrii są Niemcy, skąd importuje się ok. 50% towarów. Znaczący udział w wymianie handlowej mają też Włochy oraz Szwajcaria. Towarami eksportowymi obok produktów przemysłu motoryzacyjnego są papier i wyroby papiernicze, stal, aluminium oraz tekstylia. Według wstępnych danych Ministerstwa Gospodarki obroty handlowe Polska‐Austria osiągnęły w 2011 roku rekordowy poziom 5,3 mld euro. Znacznie szybciej rósł polski import aniżeli nasz eksport. Polski eksport do Austrii powiększył się o 13% osiągając 2,6 mld euro, a import z Austrii wzrósł o blisko 22% do wielkości 2,7 mld euro. Potencjał eksportowy rynku austriackiego jest przez polskie przedsiębiorstwa wykorzystany tylko w niewielkim stopniu.

Stolica Austrii to położony na wschodzie kraju Wiedeń, który jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Wiedeń jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), a także licznych przedsiębiorstw, stowarzyszeń, organizacji i uczelni wyższych. Miasto stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra.

W Austrii żyje ponad 8 milionów mieszkańców, z czego 98% stanowi ludność niemieckojęzyczna. Głównie na południu oraz wschodzie Austrii żyje 6 uznanych przez Austrię mniejszości narodowych (Chorwaci, Romowie, Słowacy, Słoweńcy, Czesi oraz Węgrzy). Szacuje się, iż w Austrii żyje obecnie co najmniej 40 tys. Polaków. Większość  Polonii skupiona jest w Wiedniu i jego okolicach, gdzie działają polskie kluby, biblioteki, wideoteki, księgarnie, restauracje, sklepy i coraz więcej polskich i polsko-austriackich firm.

EUR PLN CHARTS