Drukuj stronę
  • Polskie kosmetyki RESIBO w Austrii

    Małgorzata Kawalec, Export Key Account Manager: "Resibo jest marką, która stawia pierwsze kroki na rynkach zagranicznych, ale są to kroki milowe, ponieważ skupiamy się na wyselekcjonowaniu odpowiednich partnerów i kanałów dystrybucyjnych, którzy będą odpowiednio postrzegali i budowali wraz z nami nasz brand. Nasza strategia eksportowa stawia niekoniecznie na liczbę rynków, co w postrzeganiu „biznesowo-zarobkowym” brzmi może absurdalnie, ale przede wszystkim stawiamy na jakość współpracy z partnerami, sposób prezentacji i wspólne działania nad rozpoznawalnością Resibo".
    Rozwiń
  • Austriacy przenoszą się do Kętrzyna

    Nie słowa, a czyny! Jestem bardzo szczęśliwy i wiem, że to dopiero początek — mówi Ryszard Niedziółka. Co go tak cieszy? Praca dla 30 osób i to, że austriacka firma  przeniesie do Kętrzyna już od stycznia swoją produkcję. MST nawiązało współpracę z austriacką firmą Electro Terminal, produkującą złącza dla przemysłu oświetleniowego, instalacyjne i AGD. W Kętrzynie ruszy nowa produkcja złączy dla przemysłu AGD. Zatrudnienie przy niej ma znaleźć w pierwszej kolejności około trzydzieści osób, a docelowo przynajmniej drugie tyle. W dniach 22-23 października w Insbruku podjęto w tej kwestii stosowne porozumienia i ustalono szczegółowy plan działań.

    Rozwiń
  • SUPERSNOW: Kiedy po raz pierwszy usłyszał Pan o firmie Supersnow z Polski? Jaka była Pana pierwsza myśl?
    Erwin Petz: Supersnow było naszym partnerem podczas realizacji jednego z naszych szalonych pomysłów – podczas wiedeńskiego festynu Wiener Wiese, który odbywał się we wrześniu, zorganizowaliśmy prawdziwy turniej narciarski. Wydarzenie było bardzo spektakularne i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mediów. W podsumowaniu szefowa festynu zaznaczyła, że był to największy spektakl w historii Wiener Wiese. A zrobiliśmy go we współpracy właśnie z firmą Supersnow.
    Rozwiń
  • Łączna wartość kontraktu: 478,8 mln PLN brutto
    Inwestycja w formule: „projektuj i buduj”
    Termin realizacji: 32 miesiące

    30.07.2018 r. konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. (partner, 50%) oraz Budimex SA (lider, 50%) podpisało z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowę na zaprojektowanie i budowę 16 km autostrady A1Tuszyn – granica woj. łódzkiego/śląskiego na odcinku A: węzeł Tuszyn (bez węzła) – węzeł Bełchatów (z węzłem). Zadanie zostanie zrealizowane w ciągu 32 miesięcy od dnia podpisania umowy z wyłączeniem z czasu prowadzenia prac budowlanych okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca. Nowy odcinek będzie przebiegał w istniejącym śladzie A1 Tuszyn – Piotrków Trybunalski. Inwestycja powstanie w systemie „projektuj i buduj”.

    Rozwiń
  • 4F wskoczyło na miejsce Audi

    Marka 4F została sponsorem głównym jednego z najważniejszych wydarzeń wśród sportów zimowych – Turnieju Czterech Skoczni. Kontrakt został podpisany na cztery lata z firmą Infront, która jest partnerem Niemieckiej i Austriackiej Federacji Narciarskiej (DSV i ÖSV). Zintegrowany z oficjalnym znakiem wydarzenia, logotyp marki 4F, będzie eksponowany podczas wszystkich konkursów Turnieju Czterech Skoczni.

    Rozwiń
  • Ponad 40 mln zł będzie kosztować budowa Zakład Radioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. Ma być gotowy za półtora roku. 17 kwietnia 2018 podpisano stosowną umowę. Wykonawcą jest austriacka firma VAMED. Będzie to trzeci po Brzozowie i Rzeszowie ośrodek oferujący kompleksowe leczenie chorób nowotworowych.

    Rozwiń
  • 9 marca br. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli austriackiego klastra motoryzacyjnego ACstyria oraz Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. Głównym punktem programu była merytoryczna dyskusja między przedsiębiorcami na temat współpracy w obszarze elektromobilności. Spotkanie odbyło się w gmachu Senatu RP na zaproszenie Wicemarszałek Senatu RP – Senator Marii Koc. Uczestnicy zostali też przyjęci przez kierownictwo Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

    Rozwiń
  • Austriacka firma Rosenbauer wygrała przetarg Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

    Rozwiń
  • 17 listopada br. Krajowy Punkt Kontaktowy Europejskiej Sieci Migracyjnej w Polsce zorganizował trzynastą konferencję Krajowej Sieci Migracyjnej pt.: „Potencjalne kierunki napływu imigrantów – Azja Centralna”. Głównym celem konferencji była próba oceny skutków i uwarunkowań potencjalnego nowego napływu imigrantów do Polski z krajów regionu Azji Centralnej. Konferencja odbyła się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie Prezes PAIWG, Barbara Kamińska-Szuba przedstawiła problematykę i założenia austriackiej polityki emigracyjnej. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją PAIWG przygotowaną na konferencję.

    Rozwiń
  • 6 października 2017 to kolejna ważna data w historii Supersnow, a Roppen w austriackim Tyrolu – istotny punkt na mapie rozwoju firmy. To właśnie w Roppen powstało nowe centrum dystrybucyjne, magazynowe, punkt w sieci infrastruktury logistycznej oraz przede wszystkim baza serwisowa Supersnow. W piątek 6 października nastąpiło oficjalne otwarcie nowej siedziby. Na gali nie zabrakło najważniejszych osobistości z branży naśnieżania i sportów zimowych. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Adam Małysz, Apoloniusz Tajner, Burmistrz Roppen – Ingobert Mayr, uznani politycy Juergen Bodenseher oraz Jakob Wolf. Galę poprowadziła austriacka prezenterka Isabella Krassnitzer.

    Rozwiń
  • Austriacki producent okuć obwiedniowych, firma Mayer & Co Beschläge (MACO), rozszerza swoją obecność w Polsce i przenosi jeden ze swoich zakładów z Austrii na Górny Śląsk. W nowym obiekcie firmy w ramach Panattoni Park Gliwice III zatrudnienie znajdzie prawie 150 osób. Będzie to druga, po centrum logistycznym w Gliwicach, lokalizacja MACO w Polsce. W transakcji najmu ponad 10 000 mkw. najemcę reprezentowała firma doradcza Savills.
    Rozwiń
  • Wiceprezes PAIH Wojciech Fedko oraz prezes Stowarzyszenia Hanna Stypułkowska-Goutierre

    Współpracę z izbami handlowymi, a przez to intensyfikację działań Zagranicznych Biur Handlowych zapewni porozumienie między PAIH a nowo powstałym Stowarzyszeniem Polskich Izb Handlowych za Granicą. - Nasze cele są zbieżne - większa konkurencyjność rodzimych przedsiębiorstw i umacnianie ich pozycji za granicą. Dlatego też jestem przekonany, że bliższe relacje między nami, otwieranymi przez nas biurami handlowymi i polskimi izbami na świecie przyniesie wymierne korzyści polskiemu biznesowi - przekonuje wiceprezes PAIH Wojciech Fedko. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele 18 izb, w tym m.in. z Norwegii, Szwecji, Austrii, USA (Nowy Jork, Florida i Kalifornia), Izraela, Francji, Niemiec, Brazylii, Hiszpanii, Holandii, Argentyny, Serbii, którzy wspierają powstanie Stowarzyszenia. Austrię reprezentowała Prezes PAIWG Barbara Kamińska-Szuba.

    Rozwiń
  • 6 listopada w siedzibie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu odbędzie się konferencja „POLSKIE ORGANIZACJE BIZNESOWE NA ŚWIECIE: Jak wykorzystać potencjał istniejących struktur dla wsparcia rodzimych przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej”. Podczas wydarzenia przedstawiciele polskich izb handlowych i organizacji biznesowych działających za granicą wraz z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zaprezentują nowy projekt biznesowy, która pomoże polskim firmom na zagranicznych rynkach. 
    Rozwiń
  • Według wstępnych danych GUS, w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2017 roku wciąż notowaliśmy dynamiczny wzrost polskich obrotów towarowych – wartość eksportu wyniosła ponad 131,4 mld EUR, czyli była wyższa o 9,5 proc. niż w analogicznym okresie ub. r., zaś wartość importu wyniosła blisko 130,5 mld EUR, tj. wzrost o 11,4 proc. wobec poziomu sprzed roku. Pomimo wyprzedzenia importowego względem eksportu nadal utrzymaliśmy nadwyżkę obrotów towarowych, która w okresie styczeń-sierpień br. wyniosła blisko 0,9 mld EUR. 

    Statystyki GUS dotyczące handlu zagranicznego wskazują, że ten rok będzie wyjątkowy dla polskiego eksportu do Austrii.  Eksport do UE zwiększył się o 8,7 proc. (do 104,3 mld EUR), w tym do Niemiec o 9,3 proc., Czech o 4,9 proc., Wielkiej Brytanii o 5,9 proc., Francji o 6,5 proc., Włoch o 12,3 proc. oraz Niderlandów o 12 proc. Warto zaznaczyć, że pośród państw unijnych aż do czternastu z nich odnotowano dwucyfrowy wzrost sprzedaży polskich towarów, w tym najszybszy do Austrii o 16,5 proc., Rumunii i Słowenii po 14,6 proc. oraz Chorwacji o 14,2 proc. Z kolei import z UE wzrósł o 7,8 proc., w tym z Niemiec o 8,5 proc.

    Rozwiń
  • Grupa SALESIANER MIETTEX jest liderem rynkowym w Austrii i należy do największych firm w Europie w branży pralni przemysłowych. Przedsiębiorstwo z małej pralni założonej w 1916 r. stało się grupą kapitałową działającą w 7 krajach i zatrudniającą ponad 2000 pracowników. Celem strategicznym firm jest zdobycie pozycji lidera rynkowego w regionie CEE. Cel ten jest realizowany poprzez inwestycje oraz przejęcia lokalnych firm.
    Pralnia przemysłowa THORAX od 1996 roku zajmuje się świadczeniem kompleksowej usługi prania bielizny hotelowej, gastronomicznej, fasonowej, odzieży pracowniczej oraz ekspresowej usługi prania dla gości hotelowych. Firma jest obecnie jedną z najnowocześniejszych pralni przemysłowych w Polsce. SALESIANER MIETTEX planuje inwestycje i podwojenie mocy produkcyjnych w nowo przejętej firmie. Po przejęciu w Polsce grupa będzie dysponować 23 zakładami, z czego 12 znajduje się poza Austrią. Zatrudnienie wynosi 2.450 pracowników, a dzienne moce produkcyjne 375 ton.
    Rozwiń
  • Pierwsze siedem miesięcy br. to okres dynamicznie rosnących obrotów towarowych Polski. W tym czasie nasz eksport zwiększył się o 8,4%, do 114,6 mld EUR, a import o 11,1%, do 114 mld EUR. Polski eksport do Austrii zwiększył się o 14,7% - to najwyższy wskaźnik wzrostu wśród ważniejszych krajów UE. Eksport do UE wzrósł o 7,5% (do ok. 91 mld EUR), w tym do Niemiec o 8,3%, Wielkiej Brytanii o 5%, Czech o 4%, Francji o 4,7% oraz Włoch o 9,7%. Wśród ważniejszych krajów unijnych dwucyfrowy wzrost wywozu odnotowano w eksporcie do Niderlandów (o 11,2%), na Słowację (o 10,4%) oraz do Austrii (o 14,7%) i Rumunii (o 13,7%). Wolniejszy wzrost importu z krajów UE (o 6,9%, 68,1 mld EUR) zaowocował zwiększeniem nadwyżki o 2 mld EUR, do 22,9 mld EUR.
    Rozwiń
  • Polska firma planuje otworzenie centrum badań i rozwoju w Centrum Technologicznym Neutal. Docelowo ma znaleźć tam zatrudnienie nawet do 100 specjalistów. Firma planuje współpracę z okolicznymi uczelniami oraz firmami. Partnerem dystybucyjnym w Austrii jest firma Prirevo GmbH, a do klientów należą tak znaczące firmy jak MAGNA czy NOVOMATIC. Od 2014 firma 3DGence produkuje i sprzedaje drukarkę 3DGence ONE zaprojektowaną przez jednego z trzech założycieli spółki: dr. Romana Foltyna i udoskonaloną przez pracujących w 3DGence naukowców z Politechniki Śląskiej. Od 2015 roku, inwestorem strategicznym spółki jest Michał Sołowow, który w 2016 roku przejął jej większościowy pakiet. Współpracując blisko z klientami i korzystając z doświadczenia inwestora, firma udoskonaliła drukarkę 3DGence ONE, która swój ostateczny kształt uzyskała na początku 2016 roku.

    Rozwiń
  • Rok 2016 był kolejnym rokiem bardzo silnego wzrostu polskiego eksportu do Austrii, którego wartość przekroczyła 14 miliardów PLN osiągając nowy rekord. Wzrost wartości wyniósł 7,4% w stosunku do roku 2015. Polscy przedsiębiorcy wygenerowali ponadto najwyższe w historii dodatnie saldo wymiany gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami, które osiągnęło niespełna 1,2 miliarda PLN. Jeszcze w 2009 roku wartość polskiego eksportu do Austrii wynosiła 8 mld PLN. W przypadku dalszego wzrostu w takim tempie możemy spodziewać się podwojenia wartości eksportu w przeciągu dekady. Austria znajduje się w grupie 20 najważniejszych rynków eksportowych dla Polski. Coraz więcej rodzimych firm postrzega rynek austriacki jako atrakcyjny dla swoich produktów. Siła nabywcza należy do najwyższych w Europie, a rozbudowana w ostatnich latach sieć autostrad w południowej Polsce dodatkowo zmniejsza koszty logistyki, czyniąc polskie towary dla austriackiego odbiorcy bardzo konkurencyjnymi.

    Rozwiń
  • Inwestycja austriackiej Grupy EGGER w Biskupcu

    W związku z dynamicznym rozwojem Grupa EGGER zdecydowała się na budowę pierwszej fabryki w Polsce. Inwestycja została zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim w miejscowości Biskupiec. Zakład przyniesie regionowi 400 bezpośrednich nowych miejsc pracy i 600 pośrednich, stworzonych przez partnerów biznesowych oraz lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa. Biskupiec będzie kluczowym zakładem dla EGGER w tej części Europy, wyposażonym w najlepsze dostępne technologie. W fabryce produkowane będą głównie płyty wiórowe przeznaczone na rynek meblarski.

    Rozwiń
  • Siła nabywcza w Austrii jest znacząco wyższa niż w Polsce. Do tego dochodzi wzmożony ruch turystyczny, zwłaszcza w Wiedniu i Salzburgu – mówi w rozmowie z redakcję Retailnet.pl Walter Wölfler, Senior Director, Head of Retail Austria & CEE, CBRE. Zdaniem wielu ekspertów, biorąc pod uwagę region CEE, Austria stanowi dla polskich marek naturalny kierunek do zagranicznej ekspansji. Czego mogą spodziewać się sieci wchodzące na austriacki rynek?

    Rozwiń
EUR PLN CHARTS